Strona główna  »  Newsy  »  Olej silnikowy – funkcja, wymiana

Olej silnikowy – funkcja, wymiana

03. 11. 2022 // Topcars
Tagi:

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie jest olej silnikowy. Dzięki niemu możliwa jest prawidłowa praca jednostki napędowej – bez oleju silnikowego wiele elementów silnika szybko uległyby zatarciu. Aby uniknąć kosztownych napraw, kierowca powinien zadbać o jego regularną wymianę.



Dlaczego olej silnikowy jest taki ważny?
Olej silnikowy pełni ważne funkcje w samochodzie. Nie tylko zapobiega ścieraniu się ważnych elementów silnika, poprzez tworzenie filmu smarnego, ale też:

  • Odprowadza ciepło z rozgrzanych elementów do miski olejowej, dzięki czemu silnik pracuje w odpowiedniej temperaturze,
  • Chroni przed korozją, zabezpieczając elementy przed wodą, tlenem, kwasami i innymi szkodliwymi substancjami,
  • Uszczelnia wiele elementów, m.in. tłoków, pierścieni, co przekłada się na odpowiednią kompresję, która jest kluczowa do osiągnięcia pełnej mocy silnika,
  • Oczyszcza silnik, tym samym przedłużając jego żywotność i bezawaryjność.

Kiedy wymienić olej silnikowy?
Informację, co jaki czas należy wymieniać olej w Twoim samochodzie, znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. Eksperci zalecają wymianę minimum raz w rok, ale to zależy od wielu czynników, np. od warunków eksploatacyjnych auta, stanu silnika, rodzaju oleju. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania poziomu oleju.

Aby sprawdzić poziom oleju w swoim samochodzie:
odczekaj ok. 15 minut, aby silnik się ochłodził. Jak już nie będzie rozgrzany, podnieś klapę bagażnika i znajdź zbiornik oleju. Wyjmij bagnet i go przetrzyj z osadu. Następnie włóż bagnet z powrotem do zbiornika i go wyciągnij - poziom oleju powinien znajdować się w normie, czyli pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX.

Uwaga: uzupełnianie oleju to nie to samo co wymiana oleju. Dolewanie świeżego oleju do zużytego płynu nie da żadnych korzyści.

Jak wymienić olej silnikowy?
Olej silnikowy możesz wymienić samodzielnie, ale ciężko zrobić to w domowym garażu – garaż z kanałem, podnośnik lub rampa zdecydowanie ułatwi to zadanie. Upewnij się też, że masz odpowiednie narzędzia. Bardzo użyteczny jest klucz z długim ramieniem, który będzie potrzebny do odkręcenia korka spustowego oleju.

Zaleca się, aby w trakcie wymiany oleju silnikowego wymienić również filtr oleju.

  1. Ustaw samochód na jak najbardziej poziomej powierzchni i zabezpiecz go przed stoczeniem
  2. Rozgrzej silnik to temperatury roboczej.
  3. Wyłącz silnik i umieść pod korkiem spustowym silnika duży pojemnik. Pojemnik powinien być wystarczająco duży, aby móc zmieścić cały olej z układu smarowania.
  4. Odkręć korek spustowy i poczekaj, aż olej do końca spłynie do przygotowanego pojemnika.
  5. Wymień filtr oleju. Pamiętaj, aby uszczelkę nowego filtra nasmarować świeżym olejem. Dokręć filtr własnymi rękami (nie korzystaj z żadnych narzędzi).
  6. Zakręć korek spustowy w misce olejowej. Użyj nowego korka z uszczelką.
  7. Wlej świeży olej. Nie wlewaj od razu całości - sprawdź najpierw, ile oleju mieści się w Twoim samochodzie i od tej wartości odejmij ok. pół litra i tyle wlej. Uruchom silnik i odczekaj kilka sekund. Kontrolka oleju powinna zgasnąć. Wyłącz silnik i sprawdź poziom oleju. Dolej więcej, jeśli jest go za mało.
  8. Jeśli dolałeś/aś więcej oleju, uruchom silnik na ok. 30 sekund i jeszcze raz sprawdź jego poziom.
  9. Oddaj zużyty olej do specjalnego punktu utylizacyjnego.

Uwaga: Jeśli w trakcie wymiany kontrolka oleju nie zgaśnie po ok. 5 sekund od momentu rozpoczęcia pracy silnika ze świeżo dolanym olejem, upewnij się, że filtr oleju został dobrze zamontowany.


Redakcyjne: Kontakt Regulamin Polityka prywatności
© 2024 TopCars.pl Kanały RSS.
Subskrybuj »